Motosiklet Gösterge İkaz Lambalarının Anlamları Nelerdir?

  • Ana Sayfa
  • Blog
  • Motosiklet Gösterge İkaz Lambalarının Anlamları Nelerdir?

Motosiklet tipleri ve kullanım alanları amaçlarına yönelik olarak çeşitlilik gösterir. Spor motosikletler, genellikle hız ve performans odaklıdır, yarış veya spor amaçlı kullanılır. Tur motosikletleri, uzun mesafe sürüşleri için tasarlanmış olup, sürücüye rahatlık ve depolama kapasitesi sunarlar. Naked-Street motosikletler ise minimalist bir görünüme sahiptir ve genellikle şehir içi ve orta mesafe sürüşler için tercih edilirler. Cruiser motosikletler, daha rahat ve esnek bir sürüş pozisyonu sunarlar, şehir içi ve uzun yolculuklar için tercih edilirler. Spor-tur motosikletleri, spor performansı ile tur motosikletlerinin rahatlığını birleştirerek hem performans hem de uzun mesafe sürüşleri için ideal bir seçenek sunarlar. Enduro ve off-road motosikletler, zorlu arazi koşullarında sürüş yapmak için tasarlanmıştır, dağlık bölgelerde veya çamurlu yollarda tercih edilirler. Son olarak, sportif müsabaka amaçlı kullanılan motosikletler, farklı yarış disiplinlerinde tercih edilen özel tasarımlı motosikletlerdir.  Genellikle toprak zemin veya asfalt zeminde kullanılabilirler. Motokros, Supermoto, Racing, Quad-ATV (Dört tekerlekli ATV’ler). Her bir motosiklet tipi, farklı sürüş tarzları ve tercihlere uygun olarak tasarlanmıştır.

Tüm motosiklet tipleri bazen motor arıza işaretleri verebilmektedir. Motosiklet dijital gösterge paneli, sürücüye aracın durumu hakkında önemli bilgiler sunar. Bu bilgiler, sürücünün güvenliği ve aracın bakımı için oldukça önemlidir. Gösterge panelinde bulunan ikaz lambaları, sürücüye çeşitli durumları bildirir ve bu durumlar trafikteki güvenliği sağlamak için tasarlanmıştır. Motosikletlerde bulunan bazı temel gösterge ikaz lambaları ve anlamları hakkında sizler için derlediğimiz yazıyı okuyarak detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Motosikletlerdeki gösterge panelinde bulunan gösterge işaretleri ve anlamları, sürücüye aracın durumu hakkında önemli bilgiler sağlar.

 

 

 

           Motor Arıza Lambası

Motor arıza lambası, motor arızası durumunda yanar. Aracın mekanik veya elektronik bir sorunu olduğunu belirtir. Bu lamba, genellikle aracın motor kontrol ünitesi (ECU) tarafından algılanan bir hatadır ve arıza durumunda sürücüyü uyarır. Bu durumda sürücü, aracını bir an önce servise götürmelidir. Motor arıza lambası neden yanar sorusuna gelecek olursak bu durumlar genellikle; sensör arızaları, emisyon kontrol sistemleri, yakıt-sistem sorunları, ignisyon sistemi sorunları ve egzoz sistemindeki sorunlardan kaynaklıdır. Motor arıza lambası sarı yanıyor bu durum neden olur diye düşünüyorsanız, motorun çalıştırılma şeklinde ciddi bir sorunun var olduğu anlamına gelir. Motor, ciddi hasarlar almamak için bu tarz durumlarda arıza moduna geçer. Fakat bu sistem uzun vadede bir koruma sağlayamaz.

Göstergede beliren motor arıza lambası kırmızı yanıyor durumu ise motorun arıza moduna bile alınamayacak kadar ciddi bir sorununun olduğu anlamı taşır. Motor arıza ışığı yanmaya devam ettiği sürece motorun kullanılması oldukça tehlikeli bir durum olduğu için en kısa zamanda bir servise başvurmak gerekir.

 

                                                       

 

       Motor Hava Filtresi İkaz Lambası        

 

Motor hava filtresi, ikaz ışıkları yanıyorsa, sürücü hava filtresini kontrol etmeli ve gerektiğinde temizlemeli veya değiştirmelidir.Temiz hava filtresi, motosikletin motorunun daha verimli çalışmasını sağlar ve motorun uzun ömürlü olmasına yardımcı olur.

 

 

 

 

                                                        

 

        Yağ Seviyesinin Azalması 

 

Kırmızı yağ lambası yanıp sönüyor ise yağ seviyesinin azalması ile karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. Bu durum motosikletinizin motorunda ciddi sorunlara yol açabilecek potansiyel bir sorundur. Motor yağı, motorun parçaları arasındaki sürtünmeyi azaltır, soğutma sağlar ve motorun temiz kalmasına yardımcı olur. Yağ seviyesinin düşmesi, bu önemli fonksiyonların sağlanmasını engelleyebilir ve motorun hasar görmesine yol açabilir. Yağ seviyesinin azalmasının nedenleri ; yağ kaçakları, yanma, yanlış yağ seçimi ve uzun süreli kullanım gibi durumlardan doğmaktadır. Yağ seviyesinin düştüğünü fark ettiğinizde, motorunuzu bir an önce kontrol etmeli ve gerekirse yağ eklemelisiniz. Aksi halde, motorunuzun hasar görmesi ve ciddi arızaların meydana gelmesi riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

 

 

Ana Uyarı İkaz Lambası          

 

 

 

"Ana Uyarı İkaz Lambası", motosikletlerde kullanılan bir uyarı lambasıdır ve genellikle aracın temel sistemlerinde bir arıza olduğunu veya önemli bir durumun meydana geldiğini belirtir. Bu lamba, sürücünün dikkatini çekmek ve derhal önlem almasını sağlamak için tasarlanmıştır.

 

                                                           

                                                    

 

 

   Motorun Normalden Fazla Sıcak Olması

 

Motorun normalden fazla sıcak olması, motosikletinizde bir sorun olduğunu işaret eden önemli bir belirtidir. Motorun aşırı ısınması, motorun verimli bir şekilde çalışmasını engelleyebilir ve ciddi hasarlara neden olabilir.

 

 

 

 

                                         

 

 Katalizör Sistemi Arızası Lambası    

 

 

"Katalizör Sistemi Arızası Lambası", motosikletinizin egzoz sisteminde bir sorun olduğunu belirten bir uyarı lambasıdır. Katalizör, egzoz gazlarında bulunan zararlı emisyonları azaltmak için tasarlanmış önemli bir parçadır. Katalizör sistemi arızası lambasının yanması, katalizörünüzde bir arıza olduğunu veya sistemin normalden farklı çalıştığını gösterebilir. 

 

 

 

 

       Motor Yağının Değiştirilmesi

 

 

"Motor Yağının Değiştirilmesi" ikaz ışığı, motosikletinizin gösterge panelinde bulunan ve motor yağının değiştirilmesi gerektiğini belirten bir uyarı lambasıdır. Bu ikaz lambası, motor yağının belirli bir süre veya kilometre aralığında değiştirilmesi gerektiğinde yanar.

 

 

 

 

 

 

 

Motosikletinizde almış olduğunuz ikaz ışıklarındaki uyarılar sonucunda Peugeot Motosiklet, Lambretta, Brixton, BSA, Horwin, UM, Malaguti ve Govecs markaları için Türkiye distribütörü İsotlar Motor’un yetkili bayileriyle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar
BİZE ULAŞIN!