Lambretta: Dünyada 1 Numara

70 yıldan daha uzun bir süre önce, zengin İtalyan mirası, klasik tasarımları, kaliteleri ve gençleri dostluğun, sanatın ve müziğin rahatlığının tadını çıkarmaları için cezbetme yetenekleriyle kısa sürede dünyayı fethedecek iki rakip scooter markasını doğurdu.

Daha pahalı olan Lambretta, güçlü bireyselliği ve üstün kaliteyi bünyesinde barındırıyordu. Milano doğumlu Lambretta, 1960'larda bağımsızlığın, bireyselliğin ve abartılı tarzın bir ifadesiydi, Roma'dan gelen kız kardeşi daha kadınsı ve zarifti.

Günümüzde dünyanın her yerinden binlerce Lambrettisti ve birinci sınıf ünlüler hala ellerini stil ikonundan uzak tutamıyor. Sanatseverler arsız ve yakışıklı Lambretta'ya hayran.

Hiç şüphe yok ki, Lambretta'nın doğumundan 70 yıl sonra bugün bile modeller hala karşı konulamaz.

 

Tutku, gelenek ve yenilikle hareket eder

Güçlü klasik tasarım, metal gövde, kentsel rahatlık; Lambretta'nın İtalyan İsveç tasarım ekibi, KISKA-design'ı ortak bir operasyonda geleceğin yeni scooter'ı olan V-Special'ı inşa etmeye davet etti. Yeni V-Special modelleri tasarlanırken geleneğinin devamına büyük önem verildi. Şu anda Lambretta daha büyük motorlu yeni modelleri ve elektrikli serisi üzerinde çalışıyor. V-Special, 50, 125 veya 169 cm³ hava soğutmalı motorlarla mevcuttur.

 

Tarihi Mirasa Saygı

Lambretta adı, ikonik Lambretta motorlu scooter'ın doğum yeri olan Lambrate bölgesinden geçen Lambro nehrinden gelmektedir. Aynı zamanda 'hafif (ağırlık olarak), hızlı ve çevik' anlamına gelen Lambrus'tan türetilmiştir.

Innocenti'nin kuzey İtalya'daki Milano'nun Lambarte bölgesindeki zorlu çelik boru fabrikasından doğan Lambretta, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra kitlelerin tercih ettiği araç olarak öne çıktı. Uygun fiyatlı, tasarımda devrim niteliğinde ve modaya uygun, altı pastel renkte mevcut olan eğlenceli ve güvenilir bir ulaşım yöntemiydi.

1960'larda Mods tarafından benimsenen ve James Dean dahil birçok ünlü tarafından yönlendirilen Lambretta, kısa sürede bir efsane haline geldi. Bir scooter'dan daha fazlasıydı: marka bir moda ikonu haline gelmişti.

Ancak küçük arabaların popülaritesi arttıkça, scooterlara olan talep düştü. 1997'de Lambretta, 2017'de yeni V-Special ile geri dönmeden önce üretimi durdurdu.

 

1948 - LAMBRETTA M (A) 125

Model A veya 125M, ilk Lambretta idi. Hiç ihraç edilmeyen bu orijinal model, Innocenti'nin yalnızca bu modelde kullandığı, üç vitesli ayak vitesli şanzımana sahip 125 cc'lik bir motora sahip. Arka süspansiyonu yoktur ve ön tarafta kauçuk bir titreşim önleyici blok yerleştirmek zorundadır.

 

1950 - LAMBRETTA LC 125

Bu, tam boy bacak korumaları ve yan panellerle donatılmış ilk Lambretta idi. Bu modelde ve LD'de L, bu özel panel sayesinde lüks ile eşanlamlıydı.

 

1951 - LAMBRETTA M MK D

Innocenti, üretim lisansını dünya çapında satmaya başladığında İtalya dışında yapılan ilk modeldi.

 

1961 LAMBRETTA SERİSİ 3 (LI)

Seri üç ve sonraki tüm modeller "ince stil" olarak adlandırılmıştır. Nitekim, Seri I ve II ile karşılaştırıldığında Lambretta daha ince ve daha zarif hale gelmişti. İnce stil tüm modeller, LI, TV, SX, GP için geçerlidir.

 

1969 LAMBRETTA GRAND PRIX DL

Innocenti, Bertonie tasarım evini GP serisini tamamen yeniden tasarlamaya çağırdı. Bu model yalnızca Birleşik Krallık'ta ve diğer birkaç pazarda GP olarak bilinirken, diğerleri için DL olarak biliniyordu.

 

2017 LAMBRETTA V-SPECIAL

V-Special, 50 cc, 125 cc ve 169 cc hava soğutmalı motorla donatılmıştır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Bloglar
BİZE ULAŞIN!